2021. March. 2. Tuesday
Fenológiai állapot: érés, szüret, vesszőérés
Lisztharmat: Fertőzési veszély kicsi
Peronoszpóra: Fertőzési veszély kicsi
Szürkerothadás: Fertőzési veszély kicsi-közepes
Szőlőmolyok: A harmadik nemzedék lepkéi tojást raknak
A múlt héten a kánikula volt a meghatározó. Semmi különleges esemény nem történt ezen kívül. A maximumok sok helyen verték a 40 fokot, a reggelek néha igencsak hűvösnek bizonyultak. Ennek ellenére harmatképződés nem volt, annyira száraz volt a légkör.
Ezen a héten a vasárnapi hidegbetörés hatására kellemes 25 fokkal indul az újabb felmelegedés! A hét vége felé újra 30 fokok várhatóak. A reggelek még hűvösebbek lesznek, köszönhetően az egyre hosszabb éjszakáknak. A hét végére újabb hidegfront érkezése várható, némi csapadékkal, utána már valószínűleg nem tér vissza a nyári meleg.
Az előrejelzés beválási esélye átlagos.
Általános helyzetkép:
A vasárnap esti néhány milliméter csapadék különösebb problémát nem fog okozni, a szőlőnek csak jót tesz egy kis lombon keresztüli víz utánpótlás. A lisztharmat a leveleken elkezdett felszaporodni, szüret után érdemes ellene kezelni. A peronoszpóra már nem fog gondot okozni, a lisztharmat elleni permetezésnél rezet is használva ez az év lezárható növényvédelmi szempontból, a vesszőérést segíthetjük vele. A többi kórokozó nem jelent már veszélyt, az ESCA tüneti szinten egyre több felé jelenik meg, ahogy a terhelés folytja a tőkét. Ellene hatásos kezelés még nem ismert. A héten a Muscat-ok után a Rizlingszilváni, Chardonnay, Zöldveltelini stb. szürete is meg fog történni, sőt a hét végére elindulnak a Szürkebarát szedések is. A moly harmadik nemzedéke esetleg a késői fajtáknál tud majd károsítani, szerintem a betakarítás megoldja az ellenük való védekezést. Az idén már nem kell több mindennel törődnünk.
Lisztharmat:
A betakarítás után közvetlen egy 3 kg/ha kén, vagy azol típusú hatóanyaggal a következő évi fertőzést indító képleteket ritkíthatjuk.
Peronoszpóra:
A betakarítás után közvetlenül réz hatóanyaggal permetezve a vitorla végi fertőzéseket megfoghatjuk, a vesszőérést elősegíthetjük.
Szürkerothadás (botritis):
Jelenleg a fertőzési veszély egyre nő! A bogyókban a savak fogynak, a cukor gyarapszik, a gombának ez nagyon kedvező, de víz és sebzés nélkül kicsi a fertőzés esélye. A gyors szüret lehet a legjobb védekezési módszer.
Moly:
A moly harmadik generációja megkezdi a tojásrakást. Gyorsan bekövetkező szüret esetén a tönkretett egy-két bogyó nem lehet védekezési indok. A hosszabb tenyészidejű fajtáknál szóba kerülhet a szürkerothadás megtelepedése miatt, de a betakarítás sürgetése hasznosabb lehet, mint egy permetezés.
Atkák:
Az atkák ügyében következő tavasszal bíráskodunk újra. Rügyvizsgálat nélkül egyébként sem szabad mondani semmi konkrétat.
Gyomok:
A szőlőben most már csak tisztító kaszálásoknak lehet értelme, gyomirtó szert már ne használjon senki. A télre készülő szőlő elraktározhat belőle valamennyit, amit jövőre fog megmutatni nekünk, de nem biztos, hogy örülünk majd a látványnak.
A fenti előrejelzést az Országos Meteorológiai Szolgálat, valamint EUMET, Időkép, Metnet médiában megjelent előrejelzése, az OMSZ Gyöngyös körzetére jelzett rövidtávú prognózisa, kihelyezett rovarcsapdák és terület bejárás, szemle alapján készítettem.
A fertőzési veszély egyes területeken ettől esetleg eltérő lehet.
A hatóanyag, szerkombináció javaslatok irányadónak tekintendők, az egyes szerek használatát, kombinációját, dózisát feltétlen beszéljék meg növényvédő mérnök tanácsadójukkal illetve kereskedőjükkel. A kijuttatandó kombinációk esetében keverési próba mindig javasolt. AKG ültetvények esetében feltétlen tájékozódjanak a növényvédő szerek jogi hátteréről, alkalmazhatóságáról
Nedvesítő szereket nem minden esetben célszerű használni, mert visszafoghatja a sok esetben gázosodásra kifejlesztett (mellékhatású) hatóanyagok munkáját.
Az előrejelzés a BASF Hungary Kft., a Dow AgroSciences Kft. és a
Ecséd, 2012. augusztus 27.
növényvédő szakmérnök
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |